Povolanie, či poslanie?

Autor: Monika Gerčáková | 30.10.2013 o 8:50 | (upravené 30.10.2013 o 9:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  29x

Nový školský rok, nové starosti, ukričané deti, ktorým sa nechce učiť, aj takto môže reagovať učiteľ. V tomto prípade ľutujem deti, ktorých učí niekto s takýmto prístupom. Ale v žiadnom prípade nechcem kritizovať prácu učiteľa, ba skôr chcem vyzdvihnúť jej poslanie.

Mnohí vo svojich príhovoroch, hlavne na Deň učiteľov, hovoria o kráse tohto povolania. Avšak občas to berieme ako prázdne slová, ktoré sa nás nedotýkajú.

V príhovoroch často počujeme, ako prváčikovia vítajú učiteľa so svojimi zvedavými očkami, ktoré nevedia, čo ich čaká, sú plné očakávania. Prečo sa táto radosť z očí našich detí vytráca?

Či nie je pekné, keď aj siedmak alebo deviatak sa teší do školy, ktorého okrem povinností, by mala čakať aj radosť z niečoho nového, čo sa naučí, čo sa dozvie, radosť zo stretnutia so spolužiakmi ale aj učiteľmi. Každý deň by sme mali žiakom múdrosť, lásku, porozumenie a toleranciu.  Ak si učiteľ neuvedomí ušľachtilosť svojho povolania, kým v deťoch nezapáli iskru po poznaní sveta, umenia, dejín, či samého seba, nevzbudí v nich vôľu zdokonaľovať seba, jeho práca mu nebude poslaním.

Keď maliar chce namaľovať krásny a drahý obraz pracuje s ním, ba priam hrá sa s farbami, kým so svojím dielom nie je spokojný. Aj my učitelia sme takýmito umelcami, ktorí maľujú duše detí. Však vychovať človeka, je to najkrajšie a  najvznešenejšie povolanie.

Nie sú krajšie slová, ktoré venuje dieťa svojej mame, či žiak učiteľovi, ako slová vďaky za výchovu.

Ak sa učiteľovi podarí nájsť zmysel slov nádherného citátu: „Umenie žiť – spoznávať slzy nielen na svojich očiach, pocítiť úsmev nielen na svojich perách, pozerať a vidieť, počúvať a počuť – to je veľmi dôležité poznanie pre prácu pedagóga“, tak určite bude prežívať radosť a nadšenie zo svojej práce, ale túto radosť mu budú opätovať aj jeho žiaci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?