Povolanie, či poslanie?

Autor: Monika Gerčáková | 30.10.2013 o 8:50 | (upravené 30.10.2013 o 9:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  50x

Nový školský rok, nové starosti, ukričané deti, ktorým sa nechce učiť, aj takto môže reagovať učiteľ. V tomto prípade ľutujem deti, ktorých učí niekto s takýmto prístupom. Ale v žiadnom prípade nechcem kritizovať prácu učiteľa, ba skôr chcem vyzdvihnúť jej poslanie.

Mnohí vo svojich príhovoroch, hlavne na Deň učiteľov, hovoria o kráse tohto povolania. Avšak občas to berieme ako prázdne slová, ktoré sa nás nedotýkajú.

V príhovoroch často počujeme, ako prváčikovia vítajú učiteľa so svojimi zvedavými očkami, ktoré nevedia, čo ich čaká, sú plné očakávania. Prečo sa táto radosť z očí našich detí vytráca?

Či nie je pekné, keď aj siedmak alebo deviatak sa teší do školy, ktorého okrem povinností, by mala čakať aj radosť z niečoho nového, čo sa naučí, čo sa dozvie, radosť zo stretnutia so spolužiakmi ale aj učiteľmi. Každý deň by sme mali žiakom múdrosť, lásku, porozumenie a toleranciu.  Ak si učiteľ neuvedomí ušľachtilosť svojho povolania, kým v deťoch nezapáli iskru po poznaní sveta, umenia, dejín, či samého seba, nevzbudí v nich vôľu zdokonaľovať seba, jeho práca mu nebude poslaním.

Keď maliar chce namaľovať krásny a drahý obraz pracuje s ním, ba priam hrá sa s farbami, kým so svojím dielom nie je spokojný. Aj my učitelia sme takýmito umelcami, ktorí maľujú duše detí. Však vychovať človeka, je to najkrajšie a  najvznešenejšie povolanie.

Nie sú krajšie slová, ktoré venuje dieťa svojej mame, či žiak učiteľovi, ako slová vďaky za výchovu.

Ak sa učiteľovi podarí nájsť zmysel slov nádherného citátu: „Umenie žiť – spoznávať slzy nielen na svojich očiach, pocítiť úsmev nielen na svojich perách, pozerať a vidieť, počúvať a počuť – to je veľmi dôležité poznanie pre prácu pedagóga“, tak určite bude prežívať radosť a nadšenie zo svojej práce, ale túto radosť mu budú opätovať aj jeho žiaci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?